Najczęściej hodowane gatunki zwierząt egzotycznych

Wraz z wzrastającym zainteresowaniem terrarystyką, w sklepach zoologicznych pojawia się coraz większa liczba egzotycznych zwierząt, które można hodować w domowych terrariach. Wśród nich pojawiają się już nie tylko kameleony czy różne odmiany jaszczurek, ale także węże, ptaszniki, skorpiony czy modliszki.

Zwierząt pochodzących z tropikalnych lasów jest bez wątpienia całe mnóstwo. Oczywiście nie każdy gatunek jest przystosowany do hodowli w terrarium, jednak jest ich na chwilę obecną tak dużą, że każda osoba zafascynowana terrarystyką może znaleźć idealnego zwierzaka dla siebie. Oto przegląd najbardziej popularnych zwierząt egzotycznych.

Kameleony i jaszczurki hodowlane

Kameleon jeszcze do niedawna był niewątpliwie numerem jeden wśród zwierząt hodowanych w terrariach. Najbardziej popularną odmianą jest kameleon jemeński, którego można nabyć już za około siedemdziesiąt-osiemdziesiąt złotych. Równie dużą popularnością wśród entuzjastów terrarystyki cieszą się kameleony lamparcie, jednak ceny zwierząt tego typu gatunku są znacznie wyższe (sięgają nawet trzystu-czterystu złotych).

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z terrarystyką, mogą zdecydować się na hodowlę jednej z odmian jaszczurek. Jaszczurki hodowlane są także dość powszechnie trzymanymi zwierzętami w terrariach, a ich popularność wiąże się głównie z niewielkimi rozmiarami oraz względnie dość prostymi do zapewnienia warunkami rozwoju. Zwierzęta te są łatwe w hodowli, bardzo przyjacielskie, a dodatkowo pozwalają się brać na ręce. Z popularnych jaszczurek hodowlanych można wymienić chociażby gekona otrzęsionego, gekona lamparciego oraz agamę brodatą.

Pająki, skorpiony i owady

Wszelkiego rodzaju pająki, skorpiony oraz owady cieszą się nieco mniejszym zainteresowaniem w porównaniu z jaszczurkami domowymi, ale nie oznacza to, że z ich hodowli nie można czerpać satysfakcji. Z najczęściej wybieranych pająków należy wymienić przede wszystkim ptaszniki. Ptasznik ognisty, olbrzymi czy trynidadzki – to ładnie ubarwione pajęczaki, które znakomicie sprawdzą się do hodowli w terrarium.

Nieco bardziej doświadczeni terraryści chętnie zajmują się także hodowlą skorpionów oraz różnego rodzaju owadów. Z ciekawszych gatunków można wymienić chociażby efektownego skorpiona skalnego, który jest spokojnym, nieagresywnym zwierzęciem o słabym jadzie. Może być hodowany nawet przez początkujących terrarystów.

Z owadów można natomiast wyróżnić karaczany, modliszki, pluskwiaki czy straszyki. Największą popularnością wydają się cieszyć głównie bezskrzydłe karaczany, zamieszkujące
w naturze tropikalne lasy Madagaskaru. Różne gatunki karaczanów można hodować nawet w jednym terrarium, gdyż owady te nie są wobec siebie agresywne.

Węże mahoniowe i zbożowe

Z najbardziej popularnych gadów przeznaczonych do trzymania w terrarium można wyróżnić węże mahoniowe oraz zbożowe. Oba gatunki idealnie nadają się dla początkujących terrarystów. Wąż mahoniowy dorasta maksymalnie do 130 cm długości i w naturze zamieszkuje tereny Afryki na południe od Sahary. Z kolei wąż zbożowy odznacza się wyjątkowo kolorowym ubarwieniem, a w naturalnym środowisku żyje głównie w środkowej i południowej Ameryce Północnej.

Podobne artykuły

Adopcja psa – poryw serca, czy świadoma decyzja?.


Najczęściej hodowane gatunki zwierząt egzotycznych .


Zakup egzotycznego zwierzęcia – o czym warto pamiętać?.


Jak się bawić z psem?.